TERAPIA TKANEK, MASAŻ

Dobór odpowiedniej techniki pracy z ciałem to nasza specjalność! Masaż tkanek głębokich, terapia punktów spustowych, praca na powięzi – te i wiele więcej metod mamy dla Was w naszej klinice.

Wielu z nas dotyka coś takiego, kiedy to wracamy do domu, czujemy się zmęczeni, niemal bez życia, napięci i zestresowani. Właśnie wtedy sprawne dłonie i odpowiednie techniki masażu mogą zdziałać cuda.

MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH

Zabieg opierający się na warstwowej pracy tkankowej, tak aby rozluźnić nieprawidłowe napięcia w ciele, powstałe np. na skutek długotrwałej pracy przy komputerze, przeciążeń po pracy w ogrodzie czy ćwiczeń lub aktywności fizycznej.

Podstawowym celem nie jest tu przyjemność, jak w przypadku masażu relaksacyjnego, lecz lecznicze przywrócenie ruchomości tkanek i właściwego napięcia. Długotrwałe korzyści płynące z takiego masażu to oprócz zmniejszenia lub likwidacji bólu, także zwiększenie zakresów ruchu i stopnia rozluźnienia mięśni, co przekłada się na poprawę postawy ciała, zwiększenie gibkości i jakości ruchu.

Wszystko to sprawia, że fizjoterapeuci w klinice CHIROMED chętnie stosują techniki masażu tkanek głębokich, jako jedną z najbardziej cenionych metod walki z nieprawidłowymi wzorcami napięć w ciele człowieka. Już jedna sesja potrafi przynieść zauważalne efekty, a w przypadku problemów o charakterze przewlekłym daje doskonałe rezultaty.

Dolegliwości i urazy, przy których stosujemy powyższe techniki to miedzy innymi:
– przewlekły ból mięśniowy
– zmniejszona ruchomość stawów
– przykurcz ścięgien i mięśni
– zapalenie rozcięgna podeszwowego
– rwa kulszowa
– łokieć tenisisty, golfisty
– rwa barkowa
– napięciowe bóle głowy
– wady postawy
– bolesne miesiączki

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH

Miejsce silnie podrażnione w obrębie mięśnia lub powięzi to tak zwany ‚punkt spustowy’ (z ang. trigger point). Jest on wyczuwalny palpacyjnie jako zgrubienie, guzek – który daje żywą reakcję bólową. Występują bardzo często i są powiązane z wieloma zaburzeniami mięśniowymi jak i zespołami bólowymi. Potrafią one ulegać zmianom w trakcie upływu czasu a często pozostać w ciele dłużej niż przyczyna, która je spowodowała.

Mięśnie w których obecne są punkty spustowe szybciej się męczą, są mniej elastyczne – co z kolei je osłabia poprzez ograniczenie zakresów ruchu. Do przyczyn zalicza się m. in. nieprawidłową postawę, przeciążenia mięśniowe, urazy, zmiany zwyrodnieniowe, czynniki środowiskowe – przeciągi, ciepło, zimno czy bezruch lub unieruchomienie.
Ból może być odczuwany w obszarze występowania punktu spustowego, a także w odległych miejscach. Niech za przykład posłuży przeciążenie mięśni szyi, a objawy mogą pojawić się jak ból głowy!

Specjaliści w CHIROMED mają za zadanie ich odnalezienie a następnie po zastosowaniu odpowiedniej techniki zniwelować – zmniejszając napięcie mięśniowe i przywracając pacjentowi pełną sprawność!

MIĘŚNIOWO – POWIĘZIOWE ROZLUŹNIANIE

Fizjoterapeuci w CHIROMED postrzegają ciało człowieka jako jeden silnie zintegrowany element, z którego nie da się wyizolować poszczególnych struktur. W tej terapii szukamy zmian w funkcjonowaniu całego układu. Tak jak tenisista do gry używa nie tylko mięśni kończyny górnej a mięśni całego ciała! Nie koncentrujemy się tu na zaszufladkowaniu jednostki chorobowej, a na spojrzeniu z szerszej perspektywy układu mięśniowo-powięziowego.

Dla przykładu – pacjentowi zgłaszającemu się do nas z bólem odcinka szyjnego nie pomożemy w dłuższej perspektywie samym masażem rozluźniającym – często przyczyną bólu karku jest nieprawidłowa sylwetka spowodowana np. pracą przy komputerze, która staje się przygarbiona, zmienia się środek ciężkości, przykurczają się mięśnie klatki piersiowej i przepona – utrwalając tym samym złą postawę oraz nasilając i utrzymując ból karku. Skupiając się tylko na fragmencie układanki jakim jest ból szyi nie rozwiążemy problemu. Działając holistycznie – otwierając klatkę piersiową, przywracając balans mięśniowo-powięziowy możemy zapewnić pacjentowi w CHIROMED zlikwidowanie nie tylko objawu, ale i przyczyny!